Dlaczego uczymy się razem?
Pierwszy etap kształcenia odbywa się w zintegrowanej grupie edukacyjnej obejmującej klasy 1-3. Grupa ta, prowadzona przez wychowawcę oraz nauczyciela wspomagającego, liczy nie więcej niż 18 uczniów. Większość uczniów w tym wieku znajduje się pod względem rozwoju poznawczego na poziomie operacji konkretnych (wg Jeana Piageta). W związku z tym nauka odbywa się głównie poprzez działanie, wykonywanie zadań praktycznych, inscenizacje teatralne oraz wycieczki edukacyjne.
Tworzymy wokół siebie środowisko, w którym dzieci zdobywają nie tylko wiedzę, ale rozwijają istotne kompetencje takie jak inteligencję społeczną, emocjonalną, poczucie sprawstwa, umiejętność rozwiązywania problemów, wyciągania wniosków, budowanie adekwatnej samooceny.
Jak się uczymy?
W naszej szkole proces nauczania odbywa się według autorskich rozwiązań dydaktycznych, uzupełnionych elementami pedagogiki Friedrich Fröbela oraz Marii Montessori. Treści nauczania na tym etapie są realizowane w układzie spiralnym. Polega on na trzykrotnym realizowaniu danego zagadnienia w poszczególnych klasach, połączonym ze wzrastającymi wymaganiami. Jednym z efektów wychowawczych osiąganych dzięki takiemu podejściu jest bardzo dobra integracja grupy, w której uczniowie spontanicznie pomagają sobie w realizacji postawionych zadań.
Jakie mamy warunki?
Mamy przyjazne otoczenie, które inspiruje dziecko do odkrywania świata oraz reguł jakie nimi rządzą. Autorski sposób organizowania zajęć, odpowiada na potrzeby dzieci w każdej sferze rozwojowej, jednocześnie przygotowując je do życia we współczesnym świecie. Zarówno program edukacyjny jak i wychowawczy wzbogacany jest wyjazdami, wyjściami do muzeów, ośrodków kultury i nauki oraz wycieczkami przyrodniczymi. W naszym otoczeniu dbamy o to, aby dzieci przez zabawę uczyły się współdziałania w grupie i poznawały reguły życia społecznego.
Zajęcia grupy edukacyjnej 1-3 odbywają się w osobnym budynku na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Domu Jana Pawła II. Dzieci uczą się w dużej sali podzielonej na różne strefy aktywności (m.in. lekcje przy stolikach, zajęcia na dywanie, stół na drugie śniadanie, kącik muzyczny). Z racji na duże zainteresowanie naszą metodyką w 2024 roku powstał również nowy oddział na terenie parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie na Czechowie.
Jak poznajemy świat?
Bez dzwonków, bez schematów, bez granic dla nauki, z uśmiechem, energią i pomysłami. Tak wyobrażamy sobie edukację i tak też uczymy ☺